Referanslarımız

Proje Adı

Kurumsal Danışmanlık Faaliyetleri

Çözüm Portföyü

İş Süreçlerinin Yönetimi

Başoğlu Kablo ve Profil Sanayi ve Tic. A.Ş.

Enerjisini Dünyaya Taşıyan Marka Başoğlu Kablo,
İş Süreçlerinde Kalite, Üretimde “Sıfır Hata”ya Odaklandı

BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık Hizmetleri ile iş süreçlerini yeniden masaya yatıran Başoğlu Kablo, bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde “Kurumsal Dönüşüm” faaliyetlerini başarı ile tamamlamış, aynı zamanda Kurumsal Kaynak Planlaması projesini de canlı kullanıma alarak bu başarısını taçlandırmıştır.

Beyaz eşyadan, elektrik sanayiine, inşaattan gemi üretimine birçok sektörün dinamizmine yenilikçi ürünleriyle katkıda bulunan Başoğlu Kablo, Türkiye’nin uluslararası pazarda yüzünü ağartan sayılı markaları arasında yer alıyor. 1980 yılından günümüze istikrarlı büyümesini sürdüren firma, bugün 500’ü aşkın çalışanı ile üretimini, ikisi Bolu’da, biri Polonya’da olmak üzere üç ayrı fabrikasında gerçekleştiriyor. Başoğlu Kablo, toplam 29 bin metrekarelik üretim tesislerinde Türkiye’nin ilk ve tek Amerikan UL onaylı silikon ve PVC kablo imalatını yapan firması olarak güvenilir ve yanmaz kablo üretiminde sayılı markalar arasında yer alıyor.

Ürettiği silikon kablo, profil ve conta gibi ürünler ile beyaz eşya, otomotiv, inşaat, demir-çelik ve cam sanayii gibi sektörlerin büyük markalarına destek veren Başoğlu Kablo, bugün Avrupa’dan Latin Amerika’ya beş kıtada dünya devleri ile rekabet ediyor. Başoğlu Kablo, bir aile şirketi olarak kurulmasına karşın, kuruluşundan itibaren üretimde ve yönetimde kurumsallaşma ve standartlaşma yolunda önemli adımlar attı. Geleceği öngören liderlik yaklaşımıyla bugün müşteriyi işortağı olarak gören iş yaklaşımı ve kalite yönetim sistemlerine yaptığı yatırımlarla markanın pazardaki yerini sağlamlaştırdı.

Uluslararası deneyimleri ile yerel sektöre de ışık tutan Başoğlu Kablo’nun yönetim dinamizmi, gerek kurumsal, gerekse teknoloji anlamında iş süreçlerine de yansıyor. BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık Hizmetleri ile 2013 yaz döneminde bu çerçevede el sıkışan Başoğlu Kablo, 2013 yılı Haziran ayında başlattığı “Başoğlu Kablo Kurumsal Dönüşüm ve ERP Uygulama ve Yerleştirme Projesi” kapsamında Kurumsal Dönüşüm‘e karar verirken hızlı büyümenin getirdiği sorunları da acilen gidermeyi planlıyordu.

Beyaz eşya sektöründe Arçelik Isıtma Grubu’nun ana tedarikçisi konumunda olan Başoğlu Kablo dağıtık yapıdaki bilgi sistemleri yazılım ve donanım altyapısını entegre ve konsolide hale getirecek bir ERP çözümüne olan ihtiyacını dile getirdiğinde BT Bilgi bu konudaki iş pratiklerini kurumun yöneticileri ile paylaştı.

 

 

İHTİYAÇ

 

Yenilikçi ve Değişime Açık

Tüm dünyada hızlı bir değişim içinde bulunan kablo üretiminde en son yenilikleri adım adım takip eden Başoğlu Kablo, bugün güneş enerji sistemlerinde kullanılan fotovolkaik kabloların üretiminden 1000 derece ısıya dayanıklı sanayi tipi yanmaz kablolara kadar zengin ve yenilikçi bir üretim yelpazesine sahip. Başoğlu Kablo, bilgi birikimi ve tecrübesi sayesinde SIMH-OTM markası ile FE 180 sınıfı silikon yangın güvenlik kablosunu ülkemizde gerçek anlamda üretebilen ilk firmadır.

Başoğlu Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Başoğlu, markanın uluslararası pazardaki yerini sağlamlaştırmayı hedefledikleri yeni dönem ve BT Bilgi ile gerçekleştirilen çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Başoğlu Kablo olarak başarımızın kaynağında, her alanda mükemmelliği arama yaklaşımının etkili olduğu kanısındayım. Kaliteli üretim için ‘sıfır hata odaklı’ çalışma ilkesiyle yola çıktık. Markalaşmaya verdiğimiz önemin yanı sıra müşteri taleplerine kaliteli üretim ve hızlı tedarik ile cevap verme anlayışımız, Başoğlu Kablo’yu uluslararası pazarda rekabetçi bir konuma yerleştirmiştir. Üretimlerimizde verimliliği ve kaliteyi artırmak adına her zaman en iyiyi aramaktayız. Bu nedenle iş süreçlerinde sürekli iyileştirme yapmak hedefimiz olmuştur. ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi’nin yanı sıra Rohs, Reach gibi bilinen uluslararası kalite standartlarına uygun üretim yapmaktayız. CE, TSE, ABS, HAR, UL, VDE, ve BSI gibi dünya standartlarındaki kalite sertifikalarına sahip ürünlerimizin bilinirliğini sürdürmek, doğruluğunu göstermek, kurum ve kuruluşları bilinçlendirmek, devam ettirilebilir kalite anlayışı doğrultusunda yönlendirmek en büyük arzumuzdur. Kurumsal gelişimi hedefleyen çalışmalarımızda BT Bilgi ile yollarımızın kesişmesi de bu çerçevede gerçekleşti. BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık Hizmetleri’nin sektörümüzü doğru anlaması bizim için de önemli bir kazanım oldu. Başoğlu Kablo olarak BT Bilgi’nin kurumsallaşma yolundaki çabalarımıza e katkı vermesinden memnuniyet duyuyoruz”.

 

 

ÇÖZÜM

 

Başoğlu’nda Yeni Bir Güne Başlarken

Başoğlu Kablo’da beş ay gibi kısa bir süre içinde tüm hizmet birimleri ile eşgüdüm içinde çalışan BT Bilgi danışmanları, kurum genelindeki tüm iş süreçlerini dokümante etti. İyileştirme gerektiren tüm alanlar tespit edilerek raporlaştırıldı ve raporlar üst yönetim ile paylaşıldı.

BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık Hizmetleri, hizmet birimleriyle birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında İnsan Kaynakları süreçlerini de ayrıntılı bir şekilde analiz ederken, kurumdaki görev tanımları ve ünvanlarda belirginlik sağlandı. Tüm bu analizlerin sonucunda yöneticilerle birlikte uzlaşma sağlanan yeni bir organizasyon şeması ortaya çıktı.

Ayrıca BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık’ın Başoğlu Kablo analizleri sonucu iki ayrı üretim biriminde kablo ve beyaz eşya komponent üretimi ayrıştırıldı. Artık Başoğlu Kablo, Nisan 2014 itibarıyla tüm silikon ve bakır hammaddelerini şirkete barkod sistemiyle kabul ediyor ve yönetim istediği anda hammadde stoklarını güncel olarak görebiliyor.

2014 Ocak ayından itibaren canlı uygulamaya geçirilen Muhasebe ve Sipariş Yönetimi ile e-Fatura uygulamasına entegre olan ERP uygulaması sayesinde Başoğlu Kablo’da Mart 2014’ten itibaren tüm faturalar elektronik ortamda alınıp gönderilebiliyor. Yeni yapıda, ERP uygulaması, kurum içinde daha önce üç farklı iş yazılımı ile her aşamada yeniden oluşturulmak zorunda olan formlar ve dokümanları bugün tek bir veritabanında bütünleşik olarak yönetebilmekte, kurumda bu sayede çalışanların verimliliğinde ciddi bir artış sağlanmaktadır.

Ayrıca İK Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaca cevap veremeyen Mevcut PDKS yazılımı yerine günün şartlarına ve koşullarına uygun, yeni PDKS yazılımı devreye alınarak, tüm kartlar ve turnike sistemi yeni bir sistemle değiştirilmiş; PDKS yazılımı ERP uygulaması ile entegre hale getirilmiştir.

 

 

SONUÇ

 

Başoğlu Ekosistemi Şimdi Daha Güçlü

BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık Hizmetleri Yönetici Ortağı Cemal Erdem, uluslararası pazarda yeni hedeflere yol alan Başoğlu Kablo hakkında şunları söyledi:

“Başoğlu Kablo, yıllardır sürdürdüğü başarılı çizgisi ile beyaz eşyadan, iş merkezlerine, konut projelerinden, sanayi tesislerine kadar hemen her alanda üretimiyle ilgili taahhüt projelerinde ilk akla gelen firmalardan biri oldu. Üretiminde uluslararası standartları uygulayan ve çalışanlarını, müşterilerini, tedarikçilerini, iştirakçilerini ve tüm iş partnerlerini aynı gayede buluşturmak hedefiyle kalite politikasını belirleyen Başoğlu Kablo ile çalışmak bizler için de önemli bir adımdı.

Kurumsallaşma yolunda destek vermekten onur duyduğumuz Başoğlu Kablo ile oluşturduğumuz bu sinerjiyi diğer danışmanlık hizmetlerimizle sürdürmeyi düşünüyoruz. Yeni ERP altyapısına verdiğimiz danışmanlık katkısı ile BT Bilgi Kurumsal Gelişim ve Danışmanlık Hizmetleri olarak, Başoğlu Kablo’nun, hem müşterilerine hem de tedarikçilerine fark yaratan hizmetler sunmasının gururuna ortak olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz”.

İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın