Excel Cumhuriyetleri

KOBİ’lere gittiğimiz zaman en çok karşılaştığımız durum hangi bölüme gitsek veya hangi bilgisayara baksak karşımıza Excel ile hazırlanmış bir rapor, bir sorgu ekranı veya bir uygulama gelmesidir.

Kurumlarda Excel ile yapılanları gördüğümüzde yaratıcılığın zirve yaptığına şahit oluyoruz. Üretim Planlaması yapanlardan,Üretim bilgilerini güncellemeye, Depo yönetiminden Stok bilgilerini yönetmeye, Sipariş girişinden Müşteri Listelerini yönetmeye çok yönlü bir çok işleme tanık olabiliyoruz.

Excel, yaratıcısı Microsoft Corp.’un en önemli ofis uygulamalarından birisidir. Uygulama sürekli güncellenerek çok farklı kullanım alanları yaratılarak kullanılmakta, farklı macro programları ile desteklenerek kurumların ana yazılım projelerine yardımcı özellikler katarak farklı hesaplama ve sorgulama listeleme olanakları sağlamalarına destek olmaktadır.

Excel uygulaması, Kurumunuzda kullandığınız yazılımların, listelerin ve sorguların farklı kriterlerde güncellenerek filtrelenmesi farklı hesaplama yapılarak birden fazla liste ve sorgunun konsolide edilmesi yada hiç bir yazılım olmayan bir işletmede basit kontrol işlemlerinin yürütülmesine olanak sağlayan bir yazılımdır. İşletmenizde kontrol amacıyla başlayan bu uygulamanın kullanımı, bir süre sonra tüm bölümlerde ana yazılım haline gelmişse mutlaka bir sorun var demektir.

Kullanıcılar bu uygulamayı oto-kontrol kendilerinde olduğu için tercih ederler. Ancak bir excel birden fazla kişiyle paylaşıldığı andan itibaren artık güvenliğini kaybetmiş duruma gelebilir. Silinen veya güncellenen satırların varlığından habersiz her kullanıcı kendi yaptığı işlemler ne kadar doğru ve eksiksiz olursa olsun diğerlerinin yaptığı değişikliklerin sonuçlarına katlanmak durumundadır.

Excel bir destek yazılımıdır, asla bir ERP, bir CRM bir Stok kontrol yazılımı olarak kullanılmamalıdır. Yöneticilerinin “Acil bir Rapor” istediğinde hemen başvurulan bir merci olan Excel aslında bazı gerçek raporların ve listelerin de üzerinde oynama yapılarak güncellendiği bir uygulama halini almaktadır. Halbuki bir ERP sisteminiz olsa bunu yapmanız pek mümkün olmayacaktır.

Bilgi Güvenliğinde en önemli aşama bilgilerin transferinde ve saklanmasında değiştirilemiyor olmasının sağlanmasıdır. Bilgi güvenliği açısından da Excel kullanımına azami özen ve dikkatin gösterilmesi hayati niteliktedir.

Unutmayın, Entegre bir Bilgi Yönetim Sistemi kurmadığınız sürece güvenliğinden her zaman kuşku duyacağınız bir dünyada yaşamaya devam edeceksiniz.

İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın