Liderlikte Yalın Olmak?

Kıdemli liderler yönü, kurumun gerçek kuzeyini belirler; bu ortak amacı (stratejik gaye) kurumun her yerine aktarmak ve güçlendirmekten sorumludurlar. Yöneticiler, stratejiyi desteklemek için performansı yürütür ve yönlendirirler..

İşlet Büyüt Dönüştür isimli kitap da liderlerin rolünden bahsedilirken söyle bir açıklama göze çarpıyor ‘’ Prototipik emir-komuta yönetim sisteminde, yöneticiler insanlara ne yapacaklarını söylerler, bunu yaptıklarında onları ödüllendirir, yapmadıklarında cezalandırırlar. Yönetici, kurumun dikey ve yatay boyutlarında koç, kolaylaştırıcı ve koordinatör rollerini oynar.’’ Yalın Liderlerin Rolü bölümünde liderlerin görev ve vasıflarından sıkça söz edilmekte ve başarının yanı sıra başarısızlığaneden olabilecek roller de ele alınmakta.Yalın Liderler neden işe ağırlıklarını koymazlar ?

  • Bilen olmaktan çok öğrenen olmak isterler.
  •  İş gücünden gelen fikirlerin ortaya çıkması ve gelişimi için alan yaratırlar.

Yalın yaklaşımlarda, yöneticilerin ekiplerinin stratejilerini ve hedeflerini anlamaya çalışması, iyileştirme ve öğrenme yolculuğunda engellerin üstesinden gelmek ve hedeflere ulaşmak için karlı bir yol gibi görünüyor.Yöneticilerin aralarındaki farklar ve benzerlikler çalışanların davranış ve isteklerini anlamakta büyük rol oynuyor . Bu rolü anlamak için bu davranışların analizini iyi yapabilmek gerekiyor. İşlet Büyüt Dönüştür kitabında bir yöneticinin sahip olabileceği her davranış ve modele dair bilgiler açıklanıyor. Yalın, eski alışkanlıklara başvurmadan daha iyi bir yönetici olmak için adeta geniş bir yol açılıyor.

Steven C. Bell – İşlet, Büyüt, Dönüştür ‘den tamamını okuyabilirsiniz.kitabınızı istemek için beklemeyin

Kitabınızı istemek için ziyaret ediniz  yalinguzeldir.com

İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın