Veri Sınıflandırma Politikaları ve Hassas Verileriniz

 Kategori: Ayrıcalık Yönetimi, Genel, Güvenlik, KVKK ve GDPR, Türkçe, Veri Sınıflandırma
V

eri sınıflandırma çözümünü entegre etme kararı mı aldınız?

Öyleyse, bir veri sınıflandırma politikasına ihtiyacınız olacaktır. Ancak, veri sınıflandırması politikası için lütfen bir sınıflandırma etiketleri listesine başvurmayın.

Veri sınıflandırma politikasının, verilerinizi güvende tutma amacı içten olmalıdır.

Etkin bir veri sınıflandırma politikası aynı zamanda paradan tasarruf etmenizi, mevzuata uygunluğunuzu geliştirmenizi ve kurumunuzdan veri kaybı riskini azaltmanızı (kaldırmazsanız- ve cezalar daha da artacaktır), ki bunun iyi bir şey olması gerekir.

Öyleyse veri sınıflandırma politikası nedir? Ne yapmalı? Ve işini yaptığından nasıl emin olabilirsin?

Gerektiğinde yasal uyumluluğun kanıtlanması söz konusu olduğunda, bu tür ayrıntıların eklenmesi paha biçilemez olacaktır. Ayrıca, verilerinizin etkili bir şekilde kilitlendiğinden ve olası zararlı veya dikkatsiz etkinlikleri erken tespit ederek emin olmanıza yardımcı olur.

Veri sınıflandırma politikası nedir ve neden önemlidir?

Bir veri sınıflandırma politikası, veri için kullanılacak sınıflandırmaları belirlese de, kritik ve hassas verileri belirlemenize ve hassas verilerinizi yaşam döngüsünün her aşamasında nasıl ele alacağınızı ayrıntılı bir şekilde göstermenize yardımcı olur.

Verilerinizi etkili bir şekilde korumak için, sınıflandırma politikanızın, kritik verilerinizi korumaya yönelik 5 adımın her birini karşılamanıza yardımcı olacak görsel işaretleme, meta veri ve işlem kuralları kullanması gerekir.

Verilerinizi korumak için veri politikanızın adreslemesi gereken 5 onemli soru inceliyoruz.
Veri sınıflandırma politikanız şunları belirlemelidir:

Veriler nasıl belirlenir?

Korunacak verileri tanımlamak için hangi etiketleri kullanırsınız? Bu etiketler her bölüm için aynı mı olacak yoksa belirli bölümler kendi sınıflandırma politikalarını talep edecek mi?

Verilerinizi nasıl keşfedersiniz?
Her bir veri sınıfı nasıl ve nerede saklanmalı ve kime erişmesi gerekir? Daha hassas verilerinizin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamanın yanı sıra, veri depolama bütçenizi basitleştirmeniz, yalnızca ihtiyaç duyulan veri dosyaları için daha pahalı depolama alanı kullanmanız anlamına gelir.
Verilerinizi nasıl sınıflandıracağınız ve her bir veri dosyasının nasıl ele alınacağı.
Bu, kullanıcıların her bir kategorinin veri dosyalarına nasıl erişmesi, gönderilmesi ve alması gerektiğini tam olarak belirlemenize yardımcı olacaktır.
Verilerinizi korumak için alt teknolojileri kullanmaya yönelik sınıflandırmalar kullanarak verilerinizi nasıl güven altına alacağınız kararlaştırılmadır.
Veri sınıflandırmasını korumak için otomatik olarak tetiklenecek olan aşağı akış teknolojileri hakkında ayrıntılı bilgiler ekleyerek, güvenilirliği artırır ve kullanıcılar için iş akışındaki karmaşıklığı azaltırsınız.

Verilerinizi nasıl izleyeceksiniz – hangi sınıflamaları izleyeceksiniz ve nasıl olacak?

Uyarılara güvenir misiniz yoksa düzenli denetimleri yönetir misiniz?

Gerektiğinde yasal uyumluluğun kanıtlanması söz konusu olduğunda, bu tür ayrıntıların eklenmesi paha biçilemez olacaktır. Ayrıca, verilerinizin etkili bir şekilde kilitlendiğinden ve olası zararlı veya dikkatsiz etkinlikleri erken tespit ederek emin olmanıza yardımcı olur.

Veri sınıflandırma politikanızın bu öğelerin her birini kapsadığından emin olarak, kuruluşunuzdaki veri korumasının etkinliğini en üst düzeye çıkarabileceksiniz.

Benzer Gönderiler
İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın