AIOps performans yönetiminde yeni çağ: CA DX APM

 Kategori: Basın

Günümüzde BT altyapıları işletmelerin sınırlarını aştıkça, kritik görevleri üstlenen iş uygulamalarını kontrol etmek daha da zorlaşıyor. Bugün, bulut ortamlarında çalışan iş uygulamalarının ve kurum dışındaki dağıtılmış uygulama mimarilerinin performansını yönetmek, mükemmel bir yeterlilik gerektiriyor. Kullanıcılar ise uygulamaları her yerde, yüksek performanslı ve sorunsuz kullanmak istiyorlar.

Bu arada, uygulamalar büyük hacimlerde veri üretir ve bu verilerin sağladığı katma değer, önemli içgörülere dönüşebilir. Bununla birlikte, uygulama mimarilerinin ve platformlarının çeşitliliği, uygulamalar tarafından üretilen verilerin bir bütün olarak ‘görünür olmasını’ genellikle zorlaştırır.

Bu nedenle profesyoneller ve operasyon ekipleri uygulamaları yönetmek için her zamankinden daha fazla yetkinliğe ve gelişmiş teknoloji araçlarına ihtiyaç duyuyor.

İş uygulaması performans yönetimi (APM) çözümleri, giderek karmaşıklaşan BT altyapılarındaki karmaşayı tam olarak ele alır. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) teknolojilerinin uyumlu bir kombinasyonundan oluşan AIOps segmenti APM çözümleri bu konuda uzun bir yol kat etmiş gibi görünüyor.

Yapay zeka destekli APM çözümleri , kullanıcılar, uygulamalar, altyapı ve ağ hizmetleri arasındaki verileri ilişkilendirip analiz ederek platformlar ve mimariler arasındaki boşlukları doldurur . Uygulamaların bütünsel bir resmine ulaşan APM çözümleri, uygulama ile ilgili verileri tek bir merkezden ve herhangi bir ayrıntı düzeyinde izleyebilir .

Gartner, 2018-2021 dönemi için yaptığı bir çalışmada, dijitalleşen iş süreçlerinin artmasıyla APM kullanımının dört kat artacağını vurguluyor. 2021 yılına kadar BT departmanları, APM çözümleriyle tüm iş uygulamalarının yüzde 20’sini izleyecek.

Yirmi yıllık deneyim

BT uzmanları, yirmi yıl önce Willy adlı CA APM teknolojisiyle tanıştı. CA DX, AIOps (AI destekli işlemler) teknolojisine sahip lider uygulama performans yöneticisi olarak uzun yıllar boyunca gelişmiştir . Bugün, DX APM, gelişmiş KPI’ları ile günümüzün en karmaşık uygulamalarını yönetebilir.

Makine öğrenimi (ML) ve gelişmiş veri analitiği ile desteklenen AIOps çözümleri arasında yer alan DX APM, profesyonel yöneticilere uygulamalarının kaderi hakkında daha hızlı karar verme fırsatı sunuyor. Gelişmiş teknolojisi ile DX APM, kurumun uygulama okyanusundaki birçok sorunu önlemede proaktif bir rol oynar.

Şirketlerine herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazla bağlanmaya çalışan kullanıcılar, uygulamaların zorluklarını fark etmemelidir. DX APM, aynı iş uygulamasını farklı platformlarda kullanan çalışanların işlerine kesintisiz ve sorunsuz devam etmelerini sağlar.

İş uygulamalarınız, şirketinizin itibarıdır

İş uygulamaları günümüzde sadece şirket çalışanları tarafından kullanılmamaktadır. Tedarik zincirinde olanlar, dışarıdan erişmesi gereken diğer şirket paydaşları, internet ve mobil platformlardaki müşteriler, B2B platformları ile bağlantılar her biri uygulamaların önemini artırıyor.

İş uygulamaları bu anlamda firmanın arayüzü ve itibarı olarak kalır. Bir kullanıcının bir markanın uygulamasını kullanmaya karar vermesi yalnızca birkaç saniye sürer. Özellikle e-ticaret ve finans sektörlerinde uygulama kalitesi doğrudan müşteri deneyimi ile ilgilidir.

Gerçek zorluk, kullanıcıların uygulamayı benimsemesini sağlamaktır. Durum şirket çalışanı için yani içerideki müşteri için aynıdır. Çoğunlukla çalışanların verimsizliği, benimsememe ve karmaşık uygulamalardan kaynaklanır.

Kusursuz uygulama performansı, sorunsuz bir son kullanıcı deneyiminin anahtarıdır.

Uygulama performansını yüksek tutmak

Uygulamalarda hedeflenen performansa ulaşmada bazı zorluklar vardır.

Örneğin, uygulamaları günümüzün parçalı altyapılarına dağıtmak için gereken hız ve karmaşıklık, yalnızca yeni uygulama mimarilerini destekleyen uygulama performansı yönetimi araçlarıyla mümkündür. Çünkü uygulamalarınızı firmanın internet üzerinde tutulan merkezi sunucularında ve sunucularında yani fiziksel ve sanal ortamlarda aynı performans ve başarı ile yönetmek istiyorsunuz.

Veri zenginliği başka bir ikilemdir. Ağ ve uygulama trafiğiyle ortaya çıkan milyarlarca ölçüm, ancak bu verileri görselleştirebilirseniz anlaşılabilir hale gelir. Bunun için, gerek analiz gelişmiş analitik ile söz konusu ölçümleri ve ilgili değişkenleri tanımlamak.

İş uygulamalarının gerçek performansını anlamak, gelişmiş bir mobil erişim ve dijital kullanıcı verileri araması gerektirir.

DX APM ile hayat daha rahat

CA Technologies tarafından geliştirilen DX APM , uzun yıllara dayanan deneyimiyle günümüzün karmaşık gerçekliğini başarıyla analiz eden bir çözüm olarak öne çıkıyor . DX APM ile uygulamalarınızın birçok avantajı vardır:

Uygulamanın dijital deneyimi hakkında fikir edinmek isteyen DX APM kullanıcıları, uygulama kullanımını, performansını ve kullanıcı deneyimini gerçek kullanıcı perspektifinden veya farklı bakış açılarından inceleyerek 360 derecelik bir görünüme sahip olabilir.

DX APM monitörleri, uygulama performansı veya kullanıcı deneyimi bağlamında arka uç altyapısıyla uygulamanın bağımlılıklarını keşfeder ve haritalandırır. Metrik karşılaştırmalar, kilitlenme raporları, kod düzeyi içgörüler ve fiziksel ve uygulama katmanlarındaki çeşitli ölçümlerle mevcut durumun eksiksiz bir görünümünü ortaya çıkarır.

Modern uygulama mimarilerini izlemek, DX APM’nin görevleri arasındadır. DX APM, altyapıyı veya bulut hizmetlerini veya barındırılan uygulamaları destekleyen çeşitli mikro hizmet tabanlı kümeleri, projeleri, hizmetleri, bölmeleri ve kapsayıcıları keşfetmek, denetlemek ve izlemek için tasarlanmıştır . Dinamik olarak değişen bu ortama derinlemesine bilgi sağlayan DX APM, bu şekilde ideal bir tasarıma sahiptir.

DX, APM uygulama geliştirme ekipleri arasındaki işbirliğini güçlendirir. Yaşam döngüsünde kullanılan yazılımın performansını iyileştirmeye çalışan uygulama geliştirme ekipleri, DX APM’den sayısız fayda sağlayabilir. DX APM, Runscope , BlazeMeter ve Jenkins ile güçlü entegrasyona sahiptir . Bu avantaj, uygulama geliştirme ve operasyonlardan sorumlu ekiplerin üretkenliğini olumlu yönde etkiler.

Yapay zeka ve gelişmiş analitik ile desteklenen DX APM, operasyonel verimliliği artırır. Uygulama ve altyapı düzeyinde anormallik algılama, alarm gruplama ve bastırma ve sorun teşhisi gibi görevlerini önceliklendirmek ve basitleştirmek için operasyon ekiplerine içgörüler sağlar.

DX APM’nin açık ve ölçeklenebilir mimarisi, kuruluş genelinde uçtan uca uygulama performansı yönetimi sağlar. Bulut hizmet sağlayıcıları, yönetilebilir hizmet sağlayıcıları veya büyük kuruluşlar, DX APM’nin avantajlarıyla kullanıcı deneyimini artırma ve kaynak verimliliğini optimize etme şansına sahiptir.

Recent Posts
İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın