Mükemmel müşteri deneyimi için sağlam API Yönetimi

 Kategori: Basın

API’lerin ve mikro hizmetlerin günümüzde dijital dönüşüm projelerinde giderek daha fazla kullanılması tesadüf değil . BT yöneticileri bu yapı taşlarını şirket içinde hızla dağıtılan çözümlerle entegre ederken, temel beklentileri müşteri deneyimini geliştiren bir uygulama altyapısı oluşturmaktır.

Müşteri deneyiminin kalitesi, dijital dönüşüm projelerinin başarısını etkileyen konulardan biridir. İyi bir müşteri deneyimi, varlığını müşteri ihtiyaçlarını anında ve yüksek performansla karşılayan uygulamalara borçludur. Günümüzde kuruluşlar, verilerini ve iş uygulamalarını iş ortaklarına, uygulama geliştiricilerine, mobil uygulamalara ve bulut hizmetlerine giderek daha fazla açmaktadır.

Markaları etrafında olumlu bir algı oluşturmak isteyen kuruluşlar, müşteri deneyimini destekleyen çeşitli dijital sinerjiler geliştirmeye çalışır. Kurumsal bilgi varlıkları ile web, mobil, hizmet odaklı mimarileri (SOA) ve bulut teknolojilerini birleştiren API’ler, BT yöneticilerine bu yönde standart ve sağlıklı bir yol sunar.

Yarı özerk ve bağımsız API cumhuriyeti

API’ler bir uygulamanın, hizmetin veya platformun belirli işlevleridir; tanımlanmış belirli sınırlamalar dahilinde çeşitli ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmış arayüzlerdir. Örneğin, bir işlevi gerçekleştirmek için iki uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasına izin verebilirler.

API’leri kullanan mikro hizmetler , bağımsız olan ve sistemin işlevsel yapısı etrafında oluşturulan küçük uygulamalardır. Birbirleriyle çalışmaları gerektiğinde, açık protokoller üzerinden iletişim kurarlar. Mikro hizmetler genellikle birlikte çalışan ve birbirinden bağımsız hizmetlerdir.

Mikro hizmetler , yazılımın belirli bir programlama diline bağlı olmadığı için modüler çalışmasına izin verir. Bu nedenle farklı dillerde geliştirilebilen hizmetler, yazılım geliştirme sürecinde yeniliği ve yaratıcılığı desteklemektedir.

API’ler ve mikro hizmetler , kullanıcı deneyimini artıran teknolojilerdir. Örneğin markaların alışveriş sitelerine erişirken mobil uygulamalar üzerinden kurumsal CRM uygulamalarına bağlanması veya bankaları üzerinden işlem yapmaları günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi . Kullanıcıya kullanımı basit görünen bir mobil uygulama, farklı kuruluşların farklı uygulamalarını ve hatta diğer platformların arka planda API’ler aracılığıyla konuşmasını sağlar, sadece ‘bireysel bir işlevi’ çalıştırmak için.

Monolitik uygulamaları uyarlamak yerine API kullanımı

Neden pahalı ve karmaşık iş uygulamalarının her işlevi yerine getiremeyeceğini sorabilirsiniz. Ancak yoğun rekabet koşullarında müşteri ihtiyaçlarının sürekli değiştiğini hatırlatmak isteriz. Yarın ortadan kalkacak bir ihtiyaç varsa bu değişiklikleri iş uygulamaları ile gerçekleştirmek çok daha maliyetli ve karmaşık bir süreç olabilir.

Sonuç olarak, API’lerin ve mikro hizmetlerin günümüzde dijital dönüşüm projelerinde giderek daha fazla kullanılması tesadüf değil. BT yöneticileri bu yapı taşlarını şirket içinde hızla dağıtılan çözümlerle entegre ederken, temel beklentileri müşteri deneyimini geliştiren bazı uygulama altyapısı oluşturmaktır.

Örneğin, bağlı bir akıllı telefonda bir müşterinin kimlik doğrulama talebini otomatik olarak tetiklemek ve bunu bir dizi bağlı hizmetle sağlam bir kullanıcı deneyimine dönüştürmek için hassas ses tanıma uygulayabilirsiniz.

API yaşam döngüsünü yönetme

Uygulamalara bağlanan ve belirli işlevler için tasarlanmış bir hizmet araç takımı görevi gören API’ler, BT hizmet yönetiminin çevikliğini artırır. Günümüzün gerçekliği altında yenilikçi teknolojiler sağlayan Computer Associates (CA), bu yapı taşlarının kullanımını Layer 7 API Yönetimi ile kuruluşlar için önemli bir avantaja dönüştürür.

Layer7 API Yönetimi, başarılı BT hizmet yönetimi sağlayan arka ofis entegrasyonu, hibrit bulut ortamlarına uyum sağlama yeteneği, mobil platformlarda optimizasyon yeteneği ve çevik uygulama geliştirme ortamlarını destekleyen mükemmel altyapısı ile öne çıkıyor.

Sorunsuz API yönetimi

API’ler uzun veya kısa vadeli ihtiyaçlara yanıt verebilir. Layer7 API Yönetimi, API’lerin oluşturulmasını, dağıtımını, tanıtımını ve optimizasyonunu, kısacası, tedarik aşamasından başlayarak API’nin tüm yaşam döngüsünü başarıyla yönetir. API’ler, uygulama geliştiricileri ve diğer API tüketicileri tarafından keşfedilebilir ve kullanılabilir; Layer7 API Yönetimi sayesinde, sistemdeki API’lerin yaşam döngülerini herkes takip edebilir.

Kuruluşlar, tasarım, yaratma, düzenleme, bakım, test etme, yayma, tanıtım ve izleme gibi aşamaları kapsayan API stratejisinin her detayından sorumludur. Sorunsuz API yönetimi, tüm bu aşamalar için API işlevselliğinden ödün vermeden güvenlik, ölçeklenebilirlik ve yönetilebilirlik endişelerini uygulamak içindir.

Gerekli API’leri sağlamak; Uygulama geliştiricileri, API’ler tasarlar, oluşturur, yayınlar ve tüm bu süreçler, farklı uygulamalar için yineleme gereksinimleri ile sürekli bir döngü halinde ilerler. Sorunsuz API yönetimi, uygulama geliştiricisine güvenilir bir mobil veri altyapısı, gelişmiş bir API yükleme ortamı ve ek beceriler sağlar. Bu beceriler, mobil ve IoT uygulama geliştirme ortamına fark edilir düzeyde disiplin, hız ve verimlilik sağlar.

API mimarisinde derinlemesine deneyim 

API yönetimini değerlendirirken, API’lerin işlevsel yaygınlığına dikkat etmek gerekir. Doğru çözüm, kurumsal mimarlar, güvenlik uzmanları, ürün yöneticileri ve işletme yöneticileri gibi tüm API paydaşları için açık ve tutarlı faydalar sunan araçlara sahip olmalıdır. Birçok araştırmaya göre, API yönetiminde pazar lideri olan CA (mevcut Broadcom) Layer7 API Yönetimi, uçtan uca API yaşam döngüsünü uygulamak ve hızlandırmak için idealdir.

API’ler ve mikro hizmetler, insanlarda heyecan yaratan benzersiz mikro kozmalardır. Bu tanıtım yazısı ile konuya hızlı bir başlangıç ​​yapmak istedik. Lütfen API yönetimi ile ilgili yeni blog gönderilerimizi bekleyin.

Recent Posts
İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın