Wannacry’dan Ders Almayanların Başı Dertte

 Kategori: Basın, Güvenlik

WannaCrypt ve diğer fidye yazılımları sisteminiz ve işiniz için bir tehdit. Güvenli yönetildiğinde zarar vermeden geçip gidebilecek bir dalga nasıl yönetileceğinin de bilinmemesi sebebiyle bir anda Dünya’nın kabusu oldu.

Küresel etki alanını artıran siber saldırılar 12 Mayıs 2017 tarihinde tüm dünyayı WannaCry ile vurdu. WannaCry’de aslında yepyeni bir senaryo söz konusuydu. Dünyada ilk kez iki değişik yöntem bir arada uygulandı. Solucan (Worm) taktikleri ile fidye yazılım modelinin bir arada kullanıldığı bu saldırıda çok kısa sürede dünyanın pek çok bölgesinde farklı iş alanlarında yüz binlerce kişisel ve kurumsal sistem etkilendi. İş gücü ve veri kayıpları yaşandı. Fidye yazılımı gibi davranarak neredeyse hiç insan müdahalesine gerek duymadan düzenlenen saldırı aslında sistemlerin güncellemelerini zamanında yapmayan, güncellemeleri kontrol edemeyenleri hedef aldı. WannaCry alışılmışın dışındaki bu şaşırtma ile yeni bir türün de ilk örneği oldu.

Yama özgürleşirse sistemler özgürleşir
IDC analistleri yama bağımsız- yamalamayı takip etmek, yönetmek gibi yöntemler olmadan- bugün kullanılan sistemlerden daha etkili yaklaşım ve alternatiflerin desteklendiği, gerçekçi ve maliyet bilinci olan bir strateji benimsenmesi gerektiğini savunuyor.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız.

Benzer Gönderiler
İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın