UEM ile sistem yönetimi ve güvenliğini ayrı düşünmenize gerek yok

 Kategori: Blog, Genel, Türkçe

UEM, ağ altyapısına bağlı tüm cihazların görünürlüğü, yönetimi ve güvenliğini tek bir platformda topluyor. Cihaz performansını artıran Birleşik Uç Nokta Yönetimi (UEM) aynı zamanda kullanıcı deneyimini de yükseltiyor.

Bir ağ içinde yer alan uç varlıkların yönetimi karmaşık bir konudur. Uç noktaların yönetimi ve güvenlik arasındaki belirsiz çizgiler, riskleri de beraberinde getirir. Aslında bir cihazı yönetmek ve tehditlere karşı koruma altına almak birbiriyle bağlantılı kavramlardır. Bu nedenle Birleşik Uç Nokta Yönetimi (UEM – Unified Endpoint Management), cihaz yönetim ve güvenlik kaygılarının tümüne tek bir platform üzerinden yanıt vermeyi amaçlar.

Sistem altyapılarının güvenlik kasını güçlendiren Birleşik Uç Nokta Yönetimi’nin temel işlevlerine daha yakından bakalım.

Keşfet ve görünür kıl!

Elinizdeki varlığın nitelikleri hakkında tam olarak bilginiz var mı? Ağ altyapıları belirsiz sınırlara doğru hızla genişlerken bugün şirketlerde kullanılan cihaz sayı ve özellikleri ile giderek kontrolden çıkma eğilimindedir. Buna karşılık dışarıdan gelen tehditler öncelikle sistemleri güncellenmemiş, yazılım yamaları eksik olan zayıf cihazları seçer. Dolayısıyla sahip olduğunuz cihazları güvence altına almanın ilk adımı, ağınızda neler olduğunu bilmektir.

Cihazlarınıza hangi yazılımın yüklendiğini, gerekli yamaları alıp almadığını, dahası o cihazın sistemde kalıcı olup olmadığını görebiliyor musunuz? Birkaç dakikalığına sisteme girip çıkan bir cihazı görememek bazen ciddi bir risktir. UEM, isteğe bağlı ve pasif keşif yoluyla size bu görünürlüğü sağlayabilir. Ağınızdaki cihaz ve yazılımları tarayarak BT ekibinizin alarmda olmasını sağlar.

Uyumluluk standartlarına dikkat edin

Artık cihazların güvenliği aynı zamanda çeşitli standartlara uyumluluğu anlamına geliyor. Şifrelemeden, çok faktörlü kimlik doğrulamaya ve uzaktan yönetime kadar birçok konu uyumluluk yönetiminin bileşenlerini oluşturuyor. Özellikle sağlık sektöründe çok uluslu şirketler için önem arzeden HIPAA ya da kredi kartı ödemelerinde güvenliği sağlayan PCI DSS gibi uyumluluk standartlarına aykırılıklar sonucu şirketler yasal yaptırımlarla karşılaşabiliyor. UEM, her kullanıcı ve cihazın kurumun dahili veya harici olarak izlemesi gereken politikalarla uyumlu olmasını sağlayarak güvenliği destekler.

Yamalama önceliklerinize dikkat edin

Sistem güvenlik zaaflarını önlemek ve veri güvenliğini sağlamak amacıyla teknoloji üreticileri sürekli yama yayınlıyor. Birleşik Uç Nokta Yönetimi, bir sistem altyapısında neyin yamalanması gerektiği ve neyin yamalandığı konusunda mükemmel görünürlük sağlayabilir. Yalnızca şirket ağına bağlı cihazlar değil, aynı zamanda şirket ağı dışındaki cihazların yamalanması ve bu konuda yamalamayı otomatikleştiren politikaların oluşturulması, UEM sayesinde mümkündür. UEM, işletim sistemi yamalarının yanı sıra uygulamaların da güncellenmesiyle ilgili otomatik süreçleri başlatabilir. Güncellemeler yayınlandıkça network bazında en uç noktaya kadar yeni sürümlerin yaygınlaştırılmasını sağlar.

Uygulamaları gözden geçirin

Kullanıcılar genelde üretkenliklerini artırmak için çeşitli uygulamalar kullanmak ister. Ancak kurumsal bilgi güvenliği ile uygulama kullanımı arasındaki dengelere dikkat etmek gerekir. UEM Uygulama Denetimi yalnızca cihazlarda çalışan uygulamaları tanımlamanıza değil, aynı zamanda erişimi kısıtlamanıza da olanak tanır. Bazı acil durumlarda bu kısıtlamaları yapmak için gereken süre yaşamsaldır. UEM uygulama kontrolü, işlemlerin çoğunu otomatikleştirerek süreyi kısaltır. UEM ile yalnızca istenen uygulamaların yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Amaç, kullanıcıların doğru erişimle doğru zamanda doğru uygulamaya sahip olmasıdır. Uygulama denetimi, istenmeyen uygulamaların çalıştırılmasını engeller ve bazen de bir uygulamayı sistemden kaldırmanız gerekebilir. UEM, kurulumundan kullanımını kontrol etmeye, engellemeye ve kaldırmaya kadar uygulama yönetimi için kapsamlı bir çözüm sağlar.

Ayrıcalıkları yönetmek

Kurumların insan kaynaklarında nitelikli ve uzman çalışan sayısı arttıkça bu çalışanların kullandığı bilgisayarların yetkilendirmeleri de adım adım yükseltiliyor. Özellikle bazı çalışanların bilgisayarlarında kullanıcı haklarını zaman içinde yükseltmek ve bazen de bazı hakları kaldırmak gerekebiliyor. Hatta bazı kullanıcılara yönetici hakları atamak zorunlu hale gelebiliyor. UEM Ayrıcalık Yönetimi, BT takımlarına bu işlemleri kısa ve güvenilir bir yoldan yapma olanağı tanıyor.

Uzak cihazların güvenliği

Pandemi sonrası yeniden şekillenen dünyada uzaktan çalışma yeni iş standardımız haline geldi. Çalışanlar artık sadece dizüstü bilgisayarlarla değil tablet ve mobil cihazlarla da sisteme bağlanabiliyor. Bu da güvenli uzaktan erişime ihtiyaç duyan geniş bir işgücü ve çok sayıda uç nokta anlamına geliyor. Tüm bu uzak cihazların bulundukları yerlerden bağımsız olarak güvenli yönetimleri için kurallar ve politikalar oluşturmak, uygun bir şekilde yönetildiklerini anlamak çok önemlidir.

Birleşik Uç Nokta Yönetimi, uzak cihazları doğru şekilde yapılandırıldıklarından ve her zaman güncel olduklarından emin olarak yönetebilir. Güvenliği ihlal edilmiş veya uyumlu olmayan cihazları belirleyebilir, bu cihazların belirli verilere, hizmetlere ve hatta şirket ağına erişmelerini engelleyebilir. UEM ilgili cihazlara erişerek uyumlu olması ve gerekli erişime izin verilmesi için cihazı güncelleyebilir.

Kısaca UEM, yönetim ve güvenlik işlevlerini bir arada sağlarken yönetim karmaşıklığını da hızla azaltır. Böylece cihaz görünürlüğünü ve performansını artırırken, çalışanlarınız için de güçlü bir kullanıcı deneyimi sunar.

Benzer Gönderiler
İletişim

Mesajınızı yazın.

Aramak istediğinizi yazın ve Enter tuşuna basın